Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-50450B-C1-R0
ATS-50450B-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-50450B-C1-R0
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 7.5MM
Datasheet Download
ATS-50450B-C1-R0.pdf
Availability of ATS-50450B-C1-R0
QUANTITY
ATS-50450B-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-50450B-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-50450B-C1-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsmaxiGRIP Clearance Guideline
maxiGRIP Installation Guide
Product Training ModulesmaxiGRIP™ Heat Sink Attachment
maxiGRIP™ and Board Level Cooling
maxiFLOW™ Heat Sinks
Phase Change - Pressure Increase maxiGRIP™
Video FilemaxiGRIP
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.295" (7.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.0°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-50450B-C1-R0
Related LinksATS-5045, ATS-50450B-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-50450B-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-50450B-C1-R0
Connector Quick Connect Receptacle 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN CRIMP INSERT 7POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 98MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
ATTENUATOR 3 DB DC 2GHZ datasheet.pdf