Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-50450G-C1-R0
ATS-50450G-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-50450G-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEAT SINK 45MM X 45MM X 12.5MM
Datasheet Download
ATS-50450G-C1-R0.pdf
Availability of ATS-50450G-C1-R0
QUANTITY
ATS-50450G-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-50450G-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-50450G-C1-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsmaxiGRIP Clearance Guideline
maxiGRIP Installation Guide
Product Training ModulesmaxiGRIP™ Heat Sink Attachment
maxiGRIP™ and Board Level Cooling
maxiFLOW™ Heat Sinks
Phase Change - Pressure Increase maxiGRIP™
Video FilemaxiGRIP
Featured ProductmaxiFLOW ™ with maxiGRIP ™ Heatsinks
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiGRIP, maxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.1°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-50450G-C1-R0
Related LinksATS-5045, ATS-50450G-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-50450G-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-50450G-C1-R0
IC SWITCH SPDT 14DIP datasheet.pdf
RUBBER SPLICING TAPE 3/4" X 22' datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIE SET (2) #4 VERSAKRIMP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf