Yageo RT0603DRE0711R5L
RT0603DRE0711R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0603DRE0711R5L
Brief Description
RES SMD 11.5 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RT0603DRE0711R5L.pdf
Availability of RT0603DRE0711R5L
QUANTITY
RT0603DRE0711R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0603DRE0711R5L
Internal Part NumberEIS-RT0603DRE0711R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0603DRE0711R5L
Related LinksRT0603DR, RT0603DRE0711R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0603DRE0711R5L Details Description
Related parts for RT0603DRE0711R5L
IC CPU SUPRV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.413" PLASTIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 450-470MHZ SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf