Vishay/Dale RNC60H2214FMRSL
RNC60H2214FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H2214FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H2214FMRSL.pdf
Availability of RNC60H2214FMRSL
QUANTITY
RNC60H2214FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H2214FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H2214FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H2214FMRSL
Related LinksRNC60H2, RNC60H2214FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H2214FMRSL Details Description
Related parts for RNC60H2214FMRSL
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 12" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 630 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 330PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 2800MA DIMMABLE datasheet.pdf