Vishay Semiconductor/Diodes Division BZT55B10-GS18
BZT55B10-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
BZT55B10-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD80
Datasheet Download
BZT55B10-GS18.pdf
Availability of BZT55B10-GS18
QUANTITY
BZT55B10-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT55B10-GS18
Internal Part NumberEIS-BZT55B10-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT55B10-GS18
Related LinksBZT55B, BZT55B10-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZT55B10-GS18 Details Description
Related parts for BZT55B10-GS18
RES 68 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV NP0 1825 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 7VC SOT143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.176K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
SSD 32GB 2.5" SATA II 3.3V 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf