Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-51375D-C1-R0
ATS-51375D-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-51375D-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 9.5MM
Datasheet Download
ATS-51375D-C1-R0.pdf
Availability of ATS-51375D-C1-R0
QUANTITY
ATS-51375D-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-51375D-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-51375D-C1-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsmaxiGRIP Clearance Guideline
maxiGRIP Installation Guide
Product Training ModulesmaxiGRIP™ Heat Sink Attachment
maxiGRIP™ and Board Level Cooling
maxiFLOW™ Heat Sinks
Phase Change - Pressure Increase maxiGRIP™
Video FilemaxiGRIP
Featured ProductmaxiFLOW ™ with maxiGRIP ™ Heatsinks
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiGRIP, maxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.476" (37.50mm)
Width1.476" (37.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.9°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-51375D-C1-R0
Related LinksATS-5137, ATS-51375D-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-51375D-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-51375D-C1-R0
IC MCU 16BIT LP 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 226 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH SKT datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN SKT 2MM 8POS datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
ASSY PWR RECT 100A 600V STD REC datasheet.pdf