Littelfuse V20P17AUTO
V20P17AUTO picture photo
Mfg. Part Number
V20P17AUTO
Brief Description
VARISTOR 20MM PHEN 5KA 24.3V
Datasheet Download
V20P17AUTO.pdf
Availability of V20P17AUTO
QUANTITY
V20P17AUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of V20P17AUTO
Internal Part NumberEIS-V20P17AUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Featured ProductAUMOV™ Series AEC-Q200 Compliant Radial Varistors
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesAUMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)24.3V
Varistor Voltage (Typ)27V
Varistor Voltage (Max)29.7V
Current - Surge5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts17VAC
Maximum DC Volts20VDC
Energy35J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V20P17AUTO
Related LinksV20P1, V20P17AUTO Datasheet, Littelfuse Distributor
V20P17AUTO Details Description
Related parts for V20P17AUTO
SSR MOD AC TYPE 0.9A 600V SMD datasheet.pdf
OSC XO 960.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SOC CHIPCORDER AUD 48LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R SMD datasheet.pdf