Vishay/Dale RLR32C49R9FMBSL
RLR32C49R9FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C49R9FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C49R9FMBSL.pdf
Availability of RLR32C49R9FMBSL
QUANTITY
RLR32C49R9FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C49R9FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C49R9FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C49R9FMBSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C49R9FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C49R9FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C49R9FMBSL
CAP CER 10PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 55W STER D 32SO datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUS 125V T/D PLUG 4A TYPE S datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf
FOLLOWER datasheet.pdf
TVPS02RF-21-35S W/ CLN & PCB datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf