Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-52375G-C2-R0
ATS-52375G-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-52375G-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 12.5MM
Datasheet Download
ATS-52375G-C2-R0.pdf
Availability of ATS-52375G-C2-R0
QUANTITY
ATS-52375G-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-52375G-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-52375G-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
Standard Package10
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.476" (37.50mm)
Width1.476" (37.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-52375G-C2-R0
Related LinksATS-5237, ATS-52375G-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-52375G-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-52375G-C2-R0
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA SM LDD SC DUP(NG)/SC DUPNG datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.01% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf