Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-54375R-C0-R0
ATS-54375R-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-54375R-C0-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 37.5X37.5X19.5MM NO TIM
Datasheet Download
ATS-54375R-C0-R0.pdf
Availability of ATS-54375R-C0-R0
QUANTITY
ATS-54375R-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-54375R-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-54375R-C0-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Not Included)
ShapeSquare, Fins
Length1.476" (37.50mm)
Width1.476" (37.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.768" (19.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.5°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-54375R-C0-R0
Related LinksATS-5437, ATS-54375R-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-54375R-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-54375R-C0-R0
CAP CER 120PF 3KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AMVAR SPLC 10M-22M 0295 TPBR datasheet.pdf
381 TB SOCKET 2-ROWS RA datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
SBC 3.5" ATOM D525 DDR3 LVDS LAN datasheet.pdf