Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-55250K-C2-R0
ATS-55250K-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-55250K-C2-R0
Brief Description
HEAT SINK 25MM X 25MM X 14.5MM
Datasheet Download
ATS-55250K-C2-R0.pdf
Availability of ATS-55250K-C2-R0
QUANTITY
ATS-55250K-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-55250K-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-55250K-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Pin Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.571" (14.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.8°C/W @ 200 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-55250K-C2-R0
Related LinksATS-5525, ATS-55250K-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-55250K-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-55250K-C2-R0
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 9POS FREE HANGING datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
1500UF 25V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf