Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-61450R-C1-R0
ATS-61450R-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-61450R-C1-R0
Brief Description
MAXIGRIP FANSINK 45X45X19.5MM
Datasheet Download
ATS-61450R-C1-R0.pdf
Availability of ATS-61450R-C1-R0
QUANTITY
ATS-61450R-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-61450R-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-61450R-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductfanSINK™ Heat Sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesfanSINK, maxiGRIP
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.768" (19.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow1.4°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-61450R-C1-R0
Related LinksATS-6145, ATS-61450R-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-61450R-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-61450R-C1-R0
JUMPER-H1503TR/A2015Y/X 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf