TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W12-10S-LC
MS3472W12-10S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W12-10S-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
MS3472W12-10S-LC.pdf
Availability of MS3472W12-10S-LC
QUANTITY
MS3472W12-10S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W12-10S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W12-10S-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W12-10S-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W12-10S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W12-10S-LC Details Description
Related parts for MS3472W12-10S-LC
IC OPAMP VFB 220MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14TSSOP datasheet.pdf
CDCE421EVM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SENSOR OMNIPOLAR HALLEFFECT DGTL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
EM AWARE TNG ESD EVENT MONITOR datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf