XMOS XU212-256-FB236-C20
XU212-256-FB236-C20 picture photo
Mfg. Part Number
XU212-256-FB236-C20
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 256KB RAM 236FBGA
Datasheet Download
XU212-256-FB236-C20.pdf
Availability of XU212-256-FB236-C20
QUANTITY
XU212-256-FB236-C20 Order Process
Ship out your order
Specifications of XU212-256-FB236-C20
Internal Part NumberEIS-XU212-256-FB236-C20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesXU
PackagingTray
Core ProcessorXCore
Core Size32-Bit 12-Core
Speed2000MIPS
ConnectivityUSB
Peripherals-
Number of I/O104
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)0.95 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case236-LFBGA
Supplier Device Package236-FBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XU212-256-FB236-C20
Related LinksXU212-256, XU212-256-FB236-C20 Datasheet, XMOS Distributor
XU212-256-FB236-C20 Details Description
Related parts for XU212-256-FB236-C20
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 150PS .050" SLD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 5POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V DO213AB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf