Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-61450R-C1-R0
ATS-61450R-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-61450R-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
MAXIGRIP FANSINK 45X45X19.5MM
Datasheet Download
ATS-61450R-C1-R0.pdf
Availability of ATS-61450R-C1-R0
QUANTITY
ATS-61450R-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-61450R-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-61450R-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductfanSINK™ Heat Sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesfanSINK, maxiGRIP
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodClip, Thermal Material
ShapeSquare, Pin Fins
Length1.772" (45.0mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.768" (19.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow1.4°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-61450R-C1-R0
Related LinksATS-6145, ATS-61450R-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-61450R-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-61450R-C1-R0
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64S/AE64G/HSR64S datasheet.pdf
TRANSISTOR RF NPN 4.5V SOT-343 datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 10-TDFN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf