Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX040040010-153-C2-R0
ATS-CPX040040010-153-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX040040010-153-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB CP
Datasheet Download
ATS-CPX040040010-153-C2-R0.pdf
Availability of ATS-CPX040040010-153-C2-R0
QUANTITY
ATS-CPX040040010-153-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX040040010-153-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX040040010-153-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX040040010-153-C2-R0
ATS-CPX040040010-153-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX040040010-153-C2-R0
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 250W TO247 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DL PCB GOLD datasheet.pdf
PDU SWITCHED 120V 15A 8 OUTLET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA JJ SILIC 0.75 15 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf