Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX040040015-154-C2-R0
ATS-CPX040040015-154-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX040040015-154-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB CP
Datasheet Download
ATS-CPX040040015-154-C2-R0.pdf
Availability of ATS-CPX040040015-154-C2-R0
QUANTITY
ATS-CPX040040015-154-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX040040015-154-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX040040015-154-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX040040015-154-C2-R0
ATS-CPX040040015-154-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX040040015-154-C2-R0
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 14POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 480MA 1.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf