Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-CPX054054010-203-C3-R0
ATS-CPX054054010-203-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-CPX054054010-203-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT CP
Datasheet Download
ATS-CPX054054010-203-C3-R0.pdf
Availability of ATS-CPX054054010-203-C3-R0
QUANTITY
ATS-CPX054054010-203-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-CPX054054010-203-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-CPX054054010-203-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.04°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-CPX054054010-203-C3-R0
ATS-CPX054054010-203-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-CPX054054010-203-C3-R0
FIXED IND 4.7UH 2.9A 47 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
TXRX 4+4 2.7GBD PLUGGABLE PAR datasheet.pdf
BOARD DEV FOR I.MX23 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SMP1307 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf