Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040010-01-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040010-01-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040010-01-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040010-01-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040010-01-C1-R0
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TRANSDCR AC VOLT 0-150 VAC INPUT datasheet.pdf
IC TEMP SENS/SWITCH 75C 6LLP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMP90100 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 6K OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf