Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040010-01-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040010-01-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040010-01-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040010-01-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.9°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040010-01-C1-R0
ATS-FPX040040010-01-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040010-01-C1-R0
CAP CER 7.5PF 50V NPO 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC VIDEO DAC TRPL 8BIT 48-HTQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 100A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
TUBING SPIRAL WRAP WH 25' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf