Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040010-103-C3-R1
ATS-FPX040040010-103-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040010-103-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX040040010-103-C3-R1.pdf
Availability of ATS-FPX040040010-103-C3-R1
QUANTITY
ATS-FPX040040010-103-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040010-103-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040010-103-C3-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.78°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040010-103-C3-R1
ATS-FPX040040010-103-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040010-103-C3-R1
IC A/D CONV SAMPLING W/REF24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFF RCVR DUAL HS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
STANDOFF CABLE CLIP NAT 4MM SPC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf