Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040013-02-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040013-02-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040013-02-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040013-02-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040013-02-C1-R0
ATS-FPX040040013-02-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040013-02-C1-R0
TRIAC ALTERNISTOR 400V 25A TO263 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 3.81MM PCB datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" PURPLE 10FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 6A TO-220F datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 9MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES 10K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf