Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040013-02-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040013-02-C3-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040013-02-C3-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040013-02-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.44°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040013-02-C3-R0
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 16POS VERT .155" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL ATTENUATOR HMC624 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf