Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040013-02-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040013-02-C3-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040013-02-C3-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040013-02-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.44°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040013-02-C3-R0
ATS-FPX040040013-02-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040013-02-C3-R0
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MPU MIPS-I 25MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RELAY MONITOR VOLT 2-60V 120VAC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 760K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 8 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPLAY datasheet.pdf
1G DDR3L SDRAM 1.35V X8 667MHZ I datasheet.pdf
HDM SMPR080O120O G datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 8.33A datasheet.pdf