Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX040040015-92-C2-R0
ATS-FPX040040015-92-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX040040015-92-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB FP
Datasheet Download
ATS-FPX040040015-92-C2-R0.pdf
Availability of ATS-FPX040040015-92-C2-R0
QUANTITY
ATS-FPX040040015-92-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX040040015-92-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX040040015-92-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow16.48°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX040040015-92-C2-R0
ATS-FPX040040015-92-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX040040015-92-C2-R0
IC WEBSERVER 20MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC BUFFER 4OUTPUT DIFF 28-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST/CMOS 16DIP datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME 4C datasheet.pdf