Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX050050013-108-C2-R1
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX050050013-108-C2-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT SFP
Datasheet Download
ATS-FPX050050013-108-C2-R1.pdf
Availability of ATS-FPX050050013-108-C2-R1
QUANTITY
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX050050013-108-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX050050013-108-C2-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX050050013-108-C2-R1
ATS-FPX050050013-108-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-FPX050050013-108-C2-R1
CONN ARRAY DIFF FEMALE 3X23PAIR datasheet.pdf
IC PWR MGMT FOR LI-ION SYS 32-QF datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 192MA 1.89 OHM datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23 datasheet.pdf