Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX054054015-18-C1-R0
ATS-FPX054054015-18-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX054054015-18-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X15MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX054054015-18-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX054054015-18-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX054054015-18-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX054054015-18-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX054054015-18-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.37°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX054054015-18-C1-R0
ATS-FPX054054015-18-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX054054015-18-C1-R0
CABLE GLAND M32 PLASTIC IP68 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 1.9-2.65MM WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW 1005 datasheet.pdf