Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-FPX060060020-24-C1-R0
ATS-FPX060060020-24-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-FPX060060020-24-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 60X60X20MM XCUT FP
Datasheet Download
ATS-FPX060060020-24-C1-R0.pdf
Availability of ATS-FPX060060020-24-C1-R0
QUANTITY
ATS-FPX060060020-24-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-FPX060060020-24-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-FPX060060020-24-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-FPX060060020-24-C1-R0
ATS-FPX060060020-24-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-FPX060060020-24-C1-R0
IC FLASH 1MBIT 55NS 40VSOP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 14SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
LED COB WHT 7.5MM 3000K 95CRI datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 600V KBPM datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf