Vishay/Dale RWR84S6191FSRSL
RWR84S6191FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S6191FSRSL
Brief Description
RES 6.19K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S6191FSRSL.pdf
Availability of RWR84S6191FSRSL
QUANTITY
RWR84S6191FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S6191FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S6191FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S6191FSRSL
Related LinksRWR84S6, RWR84S6191FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S6191FSRSL Details Description
Related parts for RWR84S6191FSRSL
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 12A 150VAC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LINE DVR TRISTATE OUT 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 8SRT datasheet.pdf