Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-H1-35-C1-R0
ATS-H1-35-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-H1-35-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM
Datasheet Download
ATS-H1-35-C1-R0.pdf
Availability of ATS-H1-35-C1-R0
QUANTITY
ATS-H1-35-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-H1-35-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-H1-35-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-H1-35-C1-R0
Related LinksATS-H1-, ATS-H1-35-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-H1-35-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-H1-35-C1-R0
DAUGHTERCARD F020/040/060/120TB datasheet.pdf
BERGSTIK 0.100 TH HEADER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 35MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
DY RELAY 1 FORM A 3V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf