Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-H1-39-C3-R0
ATS-H1-39-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-H1-39-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-H1-39-C3-R0.pdf
Availability of ATS-H1-39-C3-R0
QUANTITY
ATS-H1-39-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-H1-39-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-H1-39-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.98°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-H1-39-C3-R0
Related LinksATS-H1-, ATS-H1-39-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-H1-39-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-H1-39-C3-R0
IDC CABLE - MPR36K/MC37G/X datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 2MHZ 30DIP datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPEA 39POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 57POS SKT datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 216POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf