Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-P1-150-C3-R0
ATS-P1-150-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-P1-150-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-P1-150-C3-R0.pdf
Availability of ATS-P1-150-C3-R0
QUANTITY
ATS-P1-150-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-P1-150-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-P1-150-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.95°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-P1-150-C3-R0
Related LinksATS-P1-1, ATS-P1-150-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-P1-150-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-P1-150-C3-R0
INTERFACE CBL DSUB MALE JACKSCRW datasheet.pdf
RESISTOR 15 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 821-902MHZ 1/4W SM datasheet.pdf
AMMETER 0-5.3A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAN M 3 GASKET (ON BOTTOM) datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 500MW DO35 datasheet.pdf