Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-P2-35-C3-R0
ATS-P2-35-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-P2-35-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412
Datasheet Download
ATS-P2-35-C3-R0.pdf
Availability of ATS-P2-35-C3-R0
QUANTITY
ATS-P2-35-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-P2-35-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-P2-35-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.230" (5.84mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow22.55°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-P2-35-C3-R0
Related LinksATS-P2-, ATS-P2-35-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-P2-35-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-P2-35-C3-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 12A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
PRESS W/GROUND BLADE SHEE datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 15V 0.55A datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW 1DIG 0.56 TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf