GE Critical Power ATS025A0X3-P
ATS025A0X3-P picture photo
Mfg. Part Number
ATS025A0X3-P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 0.8 5.5V @ 25A SIP
Datasheet Download
ATS025A0X3-P.pdf
Availability of ATS025A0X3-P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATS025A0X3-P Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS025A0X3-P
Internal Part NumberEIS-ATS025A0X3-P
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package63
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series137W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case13-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.55" W x 0.50" H (50.8mm x 14.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max137.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS025A0X3-P
Related LinksATS025, ATS025A0X3-P Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATS025A0X3-P Details Description
Related parts for ATS025A0X3-P
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 28-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93VC SMC datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 1POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
TOOL CRIMP RATCHET datasheet.pdf
CRIMP TOOL FOR RG58 CONN HDUTY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf