GE Critical Power ATS030A0X3-SRHZ
ATS030A0X3-SRHZ picture photo
Mfg. Part Number
ATS030A0X3-SRHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC-DC 2.75VDC 30A SMD
Datasheet Download
ATS030A0X3-SRHZ.pdf
Availability of ATS030A0X3-SRHZ
QUANTITY
ATS030A0X3-SRHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS030A0X3-SRHZ
Internal Part NumberEIS-ATS030A0X3-SRHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 2.75 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.36" H (33.0mm x 13.5mm x 9.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91.3%
Power (Watts) - Max82.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS030A0X3-SRHZ
Related LinksATS030A, ATS030A0X3-SRHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATS030A0X3-SRHZ Details Description
Related parts for ATS030A0X3-SRHZ
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS datasheet.pdf
IC SENSOR TEMP/CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 208A SP4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAM NUT SCK datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 1.87KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10M OHM 16SOIC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 8"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf