GE Critical Power ATS030A0X3-SRPHZ
ATS030A0X3-SRPHZ picture photo
Mfg. Part Number
ATS030A0X3-SRPHZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVER DC/DC 0.8 5.5V @ 30A SMD
Datasheet Download
ATS030A0X3-SRPHZ.pdf
Availability of ATS030A0X3-SRPHZ
QUANTITY
ATS030A0X3-SRPHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS030A0X3-SRPHZ
Internal Part NumberEIS-ATS030A0X3-SRPHZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnd-to-End Power Solutions for the Building, Box and Board
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin MegaLynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)6V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 2.75 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series165W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.36" W x 0.53" H (33.0mm x 9.1mm x 13.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max165W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS030A0X3-SRPHZ
Related LinksATS030A0, ATS030A0X3-SRPHZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ATS030A0X3-SRPHZ Details Description
Related parts for ATS030A0X3-SRPHZ
IDC CABLE - MKS50K/MC50G/MPR50K datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN HIGH SPEED 5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf