CTS Electronic Components ATS10ASM-1
ATS10ASM-1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS10ASM-1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
CRYSTAL 10MHZ 20PF THRU
Datasheet Download
ATS10ASM-1.pdf
Availability of ATS10ASM-1
QUANTITY
ATS10ASM-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS10ASM-1
Internal Part NumberEIS-ATS10ASM-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATS-SM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10.245MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS10ASM-1
Related LinksATS10, ATS10ASM-1 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
ATS10ASM-1 Details Description
Related parts for ATS10ASM-1
IDC CABLE - CSR34G/AE34M/CSR34G datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V 1/14BIT SOT536-1 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CERAMIC CHIP MONO ANTENNA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 60MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf