CTS Electronic Components ATS16BSM-1E
ATS16BSM-1E picture photo
Mfg. Part Number
ATS16BSM-1E
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ATS16BSM-1E.pdf
Availability of ATS16BSM-1E
QUANTITY
ATS16BSM-1E Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS16BSM-1E
Internal Part NumberEIS-ATS16BSM-1E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationATS-SM RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesATS-SM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.437" L x 0.190" W (11.10mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS16BSM-1E
Related LinksATS16, ATS16BSM-1E Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
ATS16BSM-1E Details Description
Related parts for ATS16BSM-1E
TXRX SINGLE MODE 155MBD 1X9 datasheet.pdf
MODULE PIP .8-1.8V 12A T/H 10DIP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM HORIZ 15PPR datasheet.pdf
CAP CLOSURE ETHERNET INTER THRED datasheet.pdf
COLLET FFA.2C. - 5.7MM DIA datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL 10-12AWG #1/4 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 5"X3.5" BLK/OR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BOW BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf