Atmel ATSAMD21J18A-MUT
ATSAMD21J18A-MUT picture photo
Mfg. Part Number
ATSAMD21J18A-MUT
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
ATSAMD21J18A-MUT.pdf
Availability of ATSAMD21J18A-MUT
QUANTITY
ATSAMD21J18A-MUT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAMD21J18A-MUT
Internal Part NumberEIS-ATSAMD21J18A-MUT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileIntroducing Atmel Studio 7
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSAM D21 Microcontroller Series
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM D21J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 20x12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAMD21J18A-MUT
Related LinksATSAMD21, ATSAMD21J18A-MUT Datasheet, Atmel Distributor
ATSAMD21J18A-MUT Details Description
Related parts for ATSAMD21J18A-MUT
IC DGTL POT 10K 1CH SOT23-6 datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL BACKLIGHT 24TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO220SIS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
33UF 40V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf