Atmel ATSAMG55G19A-UUT
ATSAMG55G19A-UUT picture photo
Mfg. Part Number
ATSAMG55G19A-UUT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 49WLCSP
Datasheet Download
ATSAMG55G19A-UUT.pdf
Availability of ATSAMG55G19A-UUT
QUANTITY
ATSAMG55G19A-UUT Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAMG55G19A-UUT
Internal Part NumberEIS-ATSAMG55G19A-UUT
Featured ProductSAM G5x Series ARM Cortex-M4 Microcontrollers
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM G55
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size176K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case49-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package49-WLCSP (2.84x2.84)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAMG55G19A-UUT
Related LinksATSAMG55, ATSAMG55G19A-UUT Datasheet, Atmel Distributor
ATSAMG55G19A-UUT Details Description
Related parts for ATSAMG55G19A-UUT
CONN STRAIN RELIEF COVER 3POS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
RND STANDOFF 10-32 PHENOLIC 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 256BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
STUFFER, SECOND STRAIN RELIEF datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC 214AB datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf