Atmel ATTINY13-20PJ
ATTINY13-20PJ picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY13-20PJ
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 8DIP
Datasheet Download
ATTINY13-20PJ.pdf
Availability of ATTINY13-20PJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATTINY13-20PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY13-20PJ
Internal Part NumberEIS-ATTINY13-20PJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size1KB (512 x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size64 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY13-20PJ
Related LinksATTINY, ATTINY13-20PJ Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY13-20PJ Details Description
Related parts for ATTINY13-20PJ
BATTERY PK 3.0V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 5.5A 8TSSOP datasheet.pdf
HORIZ LONG PARTITION 446-HLP datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf