| Internal Part Number | EIS-ATTINY13-20SQR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Packaging | Tape and Reel Label Update 10/Feb/2015 | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Series | AVR® ATtiny | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | AVR | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 20MHz | |
| Connectivity | - | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 6 | |
| Program Memory Size | 1KB (512 x 16) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 64 x 8 | |
| RAM Size | 64 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 4x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ATTINY13-20SQR | |
| Related Links | ATTINY1, ATTINY13-20SQR Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 844134-1 | TOOL EXTRACTION - COMMERCIAL SKT | datasheet.pdf | |
 | 0395383006 | TERM BLOCK HDR 6POS VERT 5.08MM | datasheet.pdf | |