Atmel ATTINY24-20SSU
ATTINY24-20SSU picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY24-20SSU
Brief Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC
Datasheet Download
ATTINY24-20SSU.pdf
Availability of ATTINY24-20SSU
QUANTITY
ATTINY24-20SSU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY24-20SSU
Internal Part NumberEIS-ATTINY24-20SSU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package57
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size2KB (1K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY24-20SSU
Related LinksATTINY2, ATTINY24-20SSU Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY24-20SSU Details Description
Related parts for ATTINY24-20SSU
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT553 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SLDSW 8A LOWMVMTDIFF 1M CABLE datasheet.pdf