Atmel ATTINY861V-10MUR
ATTINY861V-10MUR picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY861V-10MUR
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
Datasheet Download
ATTINY861V-10MUR.pdf
Availability of ATTINY861V-10MUR
QUANTITY
ATTINY861V-10MUR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY861V-10MUR
Internal Part NumberEIS-ATTINY861V-10MUR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
tinyAVR Introduction
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
PCN OtherMSL Update 26/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesAVR® ATtiny
PackagingDigi-Reel®
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package32-VQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY861V-10MUR
Related LinksATTINY86, ATTINY861V-10MUR Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY861V-10MUR Details Description
Related parts for ATTINY861V-10MUR
CAP CER 4700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 18.2K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4.6A 6TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 10UMAX datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 8 CKT datasheet.pdf
PROTECT COVER DIE CAPC FOR HOOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 6POS datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 160V AXIAL datasheet.pdf