Comchip Technology ATV02W161B-HF
ATV02W161B-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV02W161B-HF
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SOD-123
Datasheet Download
ATV02W161B-HF.pdf
Availability of ATV02W161B-HF
QUANTITY
ATV02W161B-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV02W161B-HF
Internal Part NumberEIS-ATV02W161B-HF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)770mA
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV02W161B-HF
Related LinksATV02W, ATV02W161B-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV02W161B-HF Details Description
Related parts for ATV02W161B-HF
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 260MA 720 MOHM datasheet.pdf
CER RESONATOR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
NU-LINK-PRO NUMICRO ISP datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 16 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf