Comchip Technology ATV30C240J-HF
ATV30C240J-HF picture photo
Mfg. Part Number
ATV30C240J-HF
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Datasheet Download
ATV30C240J-HF.pdf
Availability of ATV30C240J-HF
QUANTITY
ATV30C240J-HF Order Process
Ship out your order
Specifications of ATV30C240J-HF
Internal Part NumberEIS-ATV30C240J-HF
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)77.12A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATV30C240J-HF
Related LinksATV30C, ATV30C240J-HF Datasheet, Comchip Technology Distributor
ATV30C240J-HF Details Description
Related parts for ATV30C240J-HF
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU M683XX 16MHZ 144LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
TABLE TOP BUTANE MICROTORCH datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 10A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RES 619 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf