Atmel ATWINC1500-MR210PA
ATWINC1500-MR210PA picture photo
Mfg. Part Number
ATWINC1500-MR210PA
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
MODULE CERT FOR ATWINC1500A-MU-T
Datasheet Download
ATWINC1500-MR210PA.pdf
Availability of ATWINC1500-MR210PA
QUANTITY
ATWINC1500-MR210PA Order Process
Ship out your order
Specifications of ATWINC1500-MR210PA
Internal Part NumberEIS-ATWINC1500-MR210PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to IEEE 802.15.4 Low Power Wireless Networks
SmartConnect Wi-Fi Solutions for IoT
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - WINC1500
HTML DatasheetATWINC1500-MR210PA.html
Standard Package50
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
Series-
PackagingTray
RF Family/StandardWiFi
Protocol802.11b/g/n
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate72Mbps
Power - Output19dBm
Sensitivity-98dBm
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
Antenna TypeIntegrated, Trace
Memory Size4MB Flash, 128kB ROM, 64kB RAM
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Receiving68mA
Current - Transmitting230mA
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SMD Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATWINC1500-MR210PA
Related LinksATWINC150, ATWINC1500-MR210PA Datasheet, Atmel Distributor
ATWINC1500-MR210PA Details Description
Related parts for ATWINC1500-MR210PA
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .140" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 2POS SMT SIDE datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 2% 500V 2220 datasheet.pdf
IC CLK FREQ GEN PCIE 400MHZ datasheet.pdf
TVS DIODE 2.8VWM 15VC 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 80A 125V T/D LIFT TRUCK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf