Atmel ATXMEGA128B3-ANR
ATXMEGA128B3-ANR picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA128B3-ANR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH
Datasheet Download
ATXMEGA128B3-ANR.pdf
Availability of ATXMEGA128B3-ANR
QUANTITY
ATXMEGA128B3-ANR Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA128B3-ANR
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA128B3-ANR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® XMEGA® B3
Packaging*
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA128B3-ANR
Related LinksATXMEGA1, ATXMEGA128B3-ANR Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA128B3-ANR Details Description
Related parts for ATXMEGA128B3-ANR
IC MCU ARM7 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
SLIT HARNESS WRAP NYLON 50M datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC40H/AE40M/HPK40H datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf