Atmel ATXMEGA16D4-AU
ATXMEGA16D4-AU picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA16D4-AU
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
ATXMEGA16D4-AU.pdf
Availability of ATXMEGA16D4-AU
QUANTITY
ATXMEGA16D4-AU Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA16D4-AU
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA16D4-AU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesATxmega32D4,16D4 Appl Note
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
AVR XMEGA USB Connectivity
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - AVR® XMEGA® LCD Peripheral
PCN Design/SpecificationATxmega16D4, ATxmega32D4 Die 11/Feb/2013
PCN PackagingXMEGA D4/D3/A4U Packaging Update 11/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAVR® XMEGA® D4
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O34
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA16D4-AU
Related LinksATXMEGA, ATXMEGA16D4-AU Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA16D4-AU Details Description
Related parts for ATXMEGA16D4-AU
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SLDR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 0.15A 6XSON datasheet.pdf
MASTER CONTROLLER REPLACEMENT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 300A datasheet.pdf
MIN.RECT.GUIDE PIN-CORNER datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf