Atmel ATXMEGA16D4-MH
ATXMEGA16D4-MH picture photo
Mfg. Part Number
ATXMEGA16D4-MH
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFN
Datasheet Download
ATXMEGA16D4-MH.pdf
Availability of ATXMEGA16D4-MH
QUANTITY
ATXMEGA16D4-MH Order Process
Ship out your order
Specifications of ATXMEGA16D4-MH
Internal Part NumberEIS-ATXMEGA16D4-MH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesATxmega32D4,16D4 Appl Note
Product Training ModulesMCU Product Line Introduction
AVR XMEGA USB Connectivity
Software Framework (ASF) Example of Use
Studio Introduction to Software Framework (ASF)
Studio Development Environment Overview Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductAtmel - AVR® XMEGA® LCD Peripheral
PCN PackagingXMEGA D4/D3/A4U Packaging Update 11/Sep/2014
PCN OtherMSL3 to MSL1 05/Apr/2013
MSL Update 26/Feb/2014
MSL Revision A 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package360
SeriesAVR® XMEGA® D4
PackagingTray
Core ProcessorAVR
Core Size8/16-Bit
Speed32MHz
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-VQFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATXMEGA16D4-MH
Related LinksATXMEGA, ATXMEGA16D4-MH Datasheet, Atmel Distributor
ATXMEGA16D4-MH Details Description
Related parts for ATXMEGA16D4-MH
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 100W datasheet.pdf
GRIP 1/2" .500-.625" STR MALE datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO204AC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf